Muzika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Muzika

Forum klasične muzike
 
PrijemLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Shta je barok, pitanje je sad...

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
bach

bach


Broj poruka : 6
Godina : 32
Datum upisa : 12.06.2008

Shta je barok, pitanje je sad... Empty
PočaljiNaslov: Shta je barok, pitanje je sad...   Shta je barok, pitanje je sad... Icon_minitimePon Avg 11, 2008 1:41 am

Ja sam chembalista, s toga mnogo znam o baroku, a opet, to je malo u odnosu na ono shto znaju oni koji me uche. Da bi znali kakav je stvarno barok, onda moramo prekinuti da slushamo klavirska izvodjenja Bach-a, Handel-a, Scarlatti-a i ostalih malo poznatijih kompozitora baroka, a sa tim i izvodjenja bel canto pevacha i ostalih instrumentalista koji nisu specijalizovani za tu vrstu muzike.

U svetu postoje odseci za baroknu muziku, i jedino tu se moze spoznati prava lepota baroka, koja je vecinom suprotna od onoga o chemu nas profesori klavira, violine, flaute i ostali uche o baroku. Barok nije chista motorika, nego je veoma osecajan i pun raznih stvari za koje vecina ne-specijalizovanih muzichara za ovu epohu misli da ne postoje u baroku, kao na pr. agogika.

Evo jednog lepog primera pravog izvodjenja jedne barokne kompozicije.

J. S. Bach - Treci stav prvog koncerta za chembalo, in d, BWV 1052

Trevor Pinnock

Nazad na vrh Ići dole
Puccini

Puccini


Broj poruka : 4
Godina : 32
Lokacija : relacija Beograd - Zemun
Datum upisa : 26.11.2009

Shta je barok, pitanje je sad... Empty
PočaljiNaslov: Re: Shta je barok, pitanje je sad...   Shta je barok, pitanje je sad... Icon_minitimeČet Nov 26, 2009 12:18 pm

"Barok nije chista motorika, nego je veoma osecajan i pun raznih stvari za koje vecina ne-specijalizovanih muzichara za ovu epohu misli da ne postoje u baroku, kao na pr. agogika." - potpuno se slazem, cak mislim da je agogika najjace "oruzje" baroka, pogotovo laganih stavova!
Istina je medjutim da je barok i period motoricnih, brzih stavova, ali to ne sme da iskljuci agogiku prilikom izvodjenja! Bez agogike i izraza nema muzike! Barok bez agogike i izraza nije barok, a nazalost jako malo ljudi zna da, pogotovo u motoricnim stavovima, napravi muziku...
Nazad na vrh Ići dole
 
Shta je barok, pitanje je sad...
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Muzika :: 1. čin :: Barokni period-
Skoči na: